Yeni Dünya Düzeni ve Sevgili Ellerimiz

| %AM, %27 %501 %2020 |
Written by 

Yeni Dünya Düzeni ve Sevgili Ellerimiz

Eskiler akılsız başın cezasını ayaklar çeker der. Atasözleri ve değimlerin oldukça ilginç öyküleri oluyor.

Bu sözle ilgili de çeşitli rivayetler mevcut.  Derler ki, eğitimin mektepler ve medreselerde yapıldığı dönemde, ödevlerini aksatan veya tembellik yapan öğrenciler falakaya yatırılırmış. Dolayısıyla akılsızlık edip derslerine çalışmayan öğrencinin cezasını ayaklar çekermiş.

Bir başka rivayette de ki gündelik hayatımızda kullandığımız bu, düşüncesizce yapılan bir eylem sonucu, kat edilen yolun başa dönmek suretiyle yeniden kat edilmek zorunda kalınması.

Yenidünya düzenindeyse bu sözü, “Akılsız başın cezasını eller çeker” olarak değiştirirsek, yanlış olmaz sanırım.

Zira akıllı telefonların akıllarımızı zapt etmesiyle iyiden iyiye aklını kullanamaz hale gelen insanoğlunun elleri ve tabi ki parmakları içler acısı durumda.

Dscout isimli bir araştırma şirketinin verilerine göre bir günde bağımlılar ortalama 5000, normal kullanıcılar ortalama 2000 kez cep telefonu ekranına dokunuyoruz.

Sürekli aynı hareketi yapmaktan kısalan el kasları ve sertleşen tendonlarsa ellerde birçok rahatsızlığa hatta işlev kaybına sebep oluyor.

Düzene ayak ya da el uydurmaya çalışırken, farkında olmadan kendimize fatura kesiyoruz.

Oysa eller nasıl değerli ve önemli… Edebiyattan, güzel sanatlara, felsefeden astronomiye, belki de üzerine en çok söz söylenen uzvumuz…

“Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum,

Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum..” derken “Göğe bakma Durağı”nda, nasıl büyük bir anlam yükler Turgut Uyar sevgilinin ellerine.

Yok olmaya yüz tutmuş olsa da, el öpülür saygı göstergesi olarak bir çok Doğu toplumunda.

Bazı inançlara göreyse kader çizgimiz ellerimizin içinde, avuçlarımızda yazılıdır.

Bilim ise elleri beynin uzamı olarak tanımlar.

Teknolojiyle ilişkimiz gelişirken değişen beden algımızla, ellerimizle ilişkimizi de cep telefonu ekranımızda yaptığımız yol kat etme hareketine indirgemiş olduk.

Öyle görünüyor ki, gelecek nesillerin “Akıllı telefonların cezasını eller çeker” şeklinde bir atasözü miras bırakmak kaçınılmaz olacak.  Zira bizim yaptığımız hatayı onlar yapmasınlar.